Marmur czy granit – który materiał lepszy na nagrobek?

materiał na nagrobek

Piękny i zadbany nagrobek jest symbolem pamięci o naszym bliskim. Decydując się na zakup pomnika, należy pamiętać, że jest to zakup praktycznie jednorazowy. Warto zdecydować się więc na materiał jak najtrwalszy, który przy minimalnym zabiegach konserwacyjnych, nadal będzie prezentować się bardzo dobrze. Ważna jest więc jego trwałość oraz to, aby spełniał nasze wymogi estetyczne.

Estetyka jest ważna. Nie trudno zauważyć, że nie ma dwóch takich samych nagrobków. Wykonane nawet o tym samym kształcie i z tego samego kamienia, zawsze w pewien sposób będą się od siebie różnić. Niezależnie od wyboru formy pomnika, jego podstawą zawsze stanowi kamień. Jaki będzie najlepszy?

Marmur

Marmur jest uważany za kamień luksusowy. Dzięki niemu pomnik nabiera ogromnej elegancji. Materiał ten jest jednak bardzo wymagający. Napisy wykonane w tym kamieniu mogą blaknąć, co wymaga cyklicznego rekonstruowania epitafium. Sam kamień również z czasem traci blask, co wymaga konserwacji najlepiej raz do roku.

Granit

Granit nie prezentuje się tak okazale jak marmur, jednak nie można odmówić mu uroku. Jest on zdecydowanie trwalszy, a do jego czyszczenia wystarczy sama ściereczka i woda. Pomniki granitowe cechuje ogromna wytrwałość na zmieniające się warunki pogodowe. Granit, podobnie jak marmur, występuje w różnych odcieniach. Każda osoba będzie mogła więc wybrać najbardziej odpowiadającą opcję.

Podsumowując jeśli zależy nam na trwałości pomnika, najlepiej zdecydować się na granit. Jeśli jednak chcemy uzyskać niepowtarzalny efekt, najodpowiedniejszą opcją będzie marmur.

Zakład pogrzebowy Omega w Białym Borze oferuje usługi kamieniarskie. Pomniki wychodzące spod dłuta pracowników zakładu to prawdziwe dzieła sztuki, które będą stanowić niepowtarzalną formę pamięci o bliskim.

3 thoughts on “Marmur czy granit – który materiał lepszy na nagrobek?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *