Żałoba jest trudnym momentem nawet dla tych, którzy ze śmiercią – jeśli jest to w ogóle możliwe – są już oswojeni. Dla dziecka jednak zrozumienie braku obecności drugiej osoby jest czymś o wiele trudniejszym. Głównie dlatego, że jest to prawdopodobnie pierwszy raz, kiedy spotyka się z utratą.
Silne relacje dziecka z rodzicem, dziadkami lub wujkami definiują życie młodego człowieka. Ich świat jest jeszcze bardzo ograniczony, każdy w ich otoczeniu jest osobą najważniejszą, z którą łączą je bardzo silne relacje. Jak więc złożyć kondolencje dziecku?
Z empatią
Po pierwsze i chyba najważniejsze, warto okazać tutaj serce. Ominąć mądrości i rady dorosłych, darować sobie wyświechtane frazesy jak Życie takie już jest, Każdy z nas kiedyś umrze, Teraz mu lepiej po drugiej stronie. Dziecko, a swoją dorosły również, nie chce słyszeć pewnie takich zwrotów.
Kondolencje zawsze powinny być treściwe i krótkie. W przypadku dzieci trzeba jednak umieć wyczuć odpowiednie moment. Dziecko na pogrzebie może unikać osoby, których za bardzo nie kojarzy. W takiej sytuacji nie warto na siłę podchodzić i starać się rozmawiać lub przytulać. Najważniejsze jest, aby obserwować i umieć odczytać to, czego dziecko potrzebuje. Jeśli chce przytulić się i wypłakać to trzeba mu na to pozwolić, jeśli jednak unika kontaktu, to trzeba to uszanować.
Dziecko a nastolatek
Dzieci są bardziej skłonne do wylewności swoich uczuć. Kiedy są smutne i złe okazują to wprost. Inaczej może jednak wyglądać kwestia z nastolatkami. W tym wieku emocje odgrywają główną rolę kształtowania się dorosłego człowieka. Bardzo częstą rekcją może być gniew na cały świat lub zamknięcie się w sobie. Bardzo rzadko jednak zdarza się, aby młode osoby (zwłaszcza w początkowej fazie żałoby), chciały dać upust łzom i szukały kogoś, komu mogą się zwierzyć. Najważniejsze jednak jest, aby być zawsze przy tej osobie. Kiedy nadejdzie moment łez i rozmowy, nasze wsparcie będzie ogromnie ważne.
Uporanie się z żałobą i uporządkowanie swojego życia na nowo zawsze jest ciężkie. To trudny moment dla każdego, zwłaszcza jednak dla tych, którzy postawieni są przed taką sytuacją pierwszy raz. Nasze kondolencje zawsze powinny być odpowiednie do tego, czego oczekuje młoda osoba. Tutaj bardzo mocno trzeba wsłuchać się w nasze serce i obserwować potrzeby dziecka. Być przy nim, oraz uszanować to, że w tym momencie może nie chcesz być przytulone i pocieszane. Młode osoby bowiem, mimo większej wrażliwości, nie różnią się tak dużo od dorosłych. Oni również potrzebują czasu. A każdy z nich może żałobę przeżywać inaczej. Najważniejszy jest jednak szacunek i empatia.
Piękny tekst – podobnej jakości widziałem tylko w serwisie funeralnym E-pogrzeby, zapraszam może admin zaakceptuje link i będzie można na niego przejść z opisu.