Największy cmentarz w Polsce

zakłady pogrzebowe w Szczecinie

Cmentarz Centralny jest od wielu lat wizytówką miasta Szczecin. Nic dziwnego, gdyż jest to trzeci, co do wielkości cmentarz w Europie.

Nekropolia i park w jednym

Cmentarz został oficjalnie otwarty 6.12. 1901 roku. Od początku nekropolia ta nie miała przypominać ponurego cmentarza. Dlatego wzorując się na nekropoliach Wiednia i Hamburga, zdecydowano się na zazielenienie jak największej przestrzeni. Dzisiaj cmentarz przypomina ogromny park.

Za projekt cmentarza odpowiedzialny był Wilhelm Meyer-Schwartau, który za cel postawił sobie, aby cmentarz przypominał sztukę ogrodniczo-parkową.

pomnik szczecin
Pomnik dzieci utraconych w Szczecinie

Po 18 latach od otworzenia cmentarza zaczęto rozbudowywać go w kierunku Gumieniec. Do II Wojny Światowej cmentarz osiągnął 139,5 ha (w początkowych latach jego powierzchnia wynosiła 64 ha).

Cmentarz wyróżnia się ogromną estetyką i dbałością o najmniejsze szczegóły. Jest on pełen zieleni i drzew, które nadają całej przestrzeni charakteru. Ponadto na cmentarzu znajduje się wiele zbiorników wodnych, niewielkich wzniesień, żywopłotów oraz egzotycznej roślinności. Gdzieniegdzie umieszczone zostały fontanny i pomniki, które stanowią atrakcję dla turystów.

Cmentarz zatrzymuje historię

Cmentarz jest nadal czynny, co oznacza, że ciągle odbywają się na nim pochówki. Mimo wszystko na cmentarzu można znaleźć zabytkowe pomniki, które świadczą o kamieniarskiej sztuce. To głównie nagrobki niemieckiego pochodzenia. Na cmentarzu pochowanych jest wiele osobistości, a na terenie cmentarza są również umieszczone pomniki poświęcone poległym żołnierzom w różnych wojnach.

Rzeźby Szczecin
Pomnik Olimpijczyków w Szczecinie

Kwatera Pionierów

W 1945 roku naczelniczka Wydziału Zieleni i Lasów Zarządu Miasta Barbara Zaremba wyznaczyła pierwszą kwaterę pochówków. Od tego momentu można mówić o rozpoczęciu się polskiej historii cmentarza. Kwatera została nazwana – Kwaterą Pionierów.

Obecnie powierzchnia nekropolii wynosi ponad 172,3 ha. A na jego terenie zakłady pogrzebowe w Szczecinie nadal organizują pochówki. Ciało przed pogrzebem przeważnie umieszczane jest w kaplicy cmentarnej, która mieści się na terenie cmentarza. Kaplica ta jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Szczecinie.

Cmentarz znajduje się również na miejskim szlaku turystycznym. Jego roślinność, sztuka nagrobna oraz historia zatrzymana w pomnikach i epitafiach jest świadectwem minionych czasów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments