Jak przebiega organizacja pogrzebu w zależności od okoliczności śmierci

Śmierć bliskiej osoby zazwyczaj dopada każdego z nas w najmniej spodziewanym momencie. Jak poradzić sobie z dużą ilością koniecznych do wykonania czynności, aby zorganizować godny pogrzeb w chwili szoku i rozpaczy? Najlepszym rozwiązaniem jest zakład pogrzebowy, który przeprowadzi wszystkie etapy związane z pochówkiem, zdejmując z nas dodatkowe obowiązki. Jednak trzeba pamiętać o tym, że to od okoliczności i miejsca śmierci bliskiego zależy sposób postępowania i pewne kroki trzeba podjąć samodzielnie.

Jak zachować się kiedy śmierć bliskiej osoby nastąpi w domu?

W takim przypadku należy oczywiście znaleźć odpowiadający nam zakład pogrzebowy, który przejmie na siebie wszystkie konieczne aspekty organizacji pochówku, ale wcześniej istnieje konieczność wezwania do domu lekarza pierwszego kontaktu, który opiekował się naszym zmarłym lub jeśli nie jest to możliwe zażądać przysłania karetki pogotowia. Lekarz na miejscu śmierci ma za zadanie wystawić protokół lub kartę zgonu, która jest niezbędnym dokumentem do dalszego postępowania, a mianowicie do wyrobienia we właściwym urzędzie stanu cywilnego skróconych aktów zgonu. Zakład pogrzebowy przysyła specjalny samochód, którym przewozi zmarłego do chłodni na czas od chwili śmierci do pogrzebu, a następnie w drodze szczegółowych uzgodnień ustala wszystkie aspekty organizacji pogrzebu zgodnie z naszym życzeniem. Warto w tym miejscu pamiętać o fakcie, że możemy swobodnie wybrać odpowiadający nam zakład pogrzebowy lub zmienić go nawet po zabraniu zwłok, jednak taka decyzja wiąże się z dodatkowymi kosztami.

organizacja pogrzebu

Jakie czynności należy wykonać w związku ze śmiercią bliskiej osoby w szpitalu?

Jeśli nasz bliski odejdzie z tego świata podczas pobytu w szpitalu, odpada obowiązek zawiadomienia lekarza w celu wystawienia karty zgonu. Komplet dokumentów potrzebnych do uzyskania aktów zgonu otrzymujemy od administracji szpitalnej. Z tą dokumentacją możemy już udać się wprost do siedziby zakładu pogrzebowego, w którym dokonamy wszelkich uzgodnień co do kompleksowej organizacji pochówku. Pracownicy firmy funeralnej zaproponują możliwe najlepsze rozwiązania zgodnie z naszymi życzeniami. Przedstawią pełną ofertę trumien, urn, oprawy kwiatowej, muzycznej, transportowej. Tylko od naszej decyzji zależą wszelkie szczegóły ceremonii pogrzebowej, a także wysokość jego kosztów. Zakład pogrzebowy bierze na siebie także załatwienie uregulowania płatności związanych z organizacją pogrzebu poprzez kontakt z zakładem ubezpieczeń społecznych oraz innymi ubezpieczycielami, a także ze wszystkimi innymi instytucjami. W wyniku takiego działania możemy uniknąć dodatkowych formalności związanych z opłatą za pogrzeb i w sposób godny oraz spokojny oddać się ostatniemu pożegnaniu naszego bliskiego zmarłego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *