Cmentarz Centralny w Szczecinie jest największym cmentarzem w Polsce i trzecim co do wielkości cmentarzem w Europie. Jego powierzchnia wynosi 172,33 ha, a jego historia rozpoczyna się w 1873 roku.
Historia Cmentarza Centralnego w Szczecinie
Potrzeba wybudowania nowego cmentarza w XIX wieku była spowodowana faktem przepełnionych cmentarzy przykościelnych. To właśnie wtedy pojawił się pomysł realizacji nowego cmentarza na terenie znajdującym się między dzisiejszą ulicą Mieszka I a Ku Słońcu. Budowa cmentarza trwała 28 lat. Cmentarz został otworzony dopiero 6 grudnia 1901 roku. Przez jeszcze kolejne dwa lata trwały prace remontowe, to właśnie wtedy pod okiem architekta Wilhelma Meyera-Schwartau powstała charakterystyczna dla szczecińskiego cmentarza brama główna, budynek administracji oraz kaplica cmentarna. Po 25 latach od otworzenia bram cmentarza powstało krematorium. Po 1945 roku cmentarz zaczęto dzielić na kwatery, w tym kwatera wojskowa i żydowska, która współcześnie jest jedynym czynnym cmentarzem żydowskim w województwie zachodniopomorskim.
Cmentarz i park
Cmentarz Centralny w Szczecinie pełni również funkcję parku. Efekt ten zawdzięcza się połączeniu kilkunastu krajobrazów ogrodowych. Powodem takiego zaprojektowania cmentarza była chęć, aby cmentarz nie wyglądał jak standardowe mauzoleum przepełnione grobowcami, co przy tak ogromnym metrażu cmentarza byłoby nieuniknione. Dodanie do pejzażu dużej ilości roślinności nadało bardziej spokojnego wyglądu całej okolicy. Na cmentarzu znajduje się również wiele pomników upamiętniających ważne wydarzenia historyczne m.in.: Pomnik Bohaterów Września 1939, ofiarom stalinizmu, „Tym, którzy nie powrócili z morza”, Sybirakom, Pionierom Szczecina oraz krzyż upamiętniający żołnierzy poległych w wojnie francusko-pruskiej (1870-1871) i Krzyż Katyński.
Na cmentarzu znajduje się około 415 odmian drzew i krzewów. W związku z tym w 2010 roku powstała na cmentarzu ścieżka botaniczna, gdzie można znaleźć 32 tablice z opisem danej roślinności. Właśnie przez ten unikalny wygląd cmentarza, wiele rodzin pragnie w tym miejscu pochować swoich najbliższych.
W związku z wielką przestrzenią cmentarza to właśnie przy nim znajduje się najwięcej zakładów pogrzebowych. Bardzo często zakłady te znajdują się na jeden ulicy. Przez dużą ilość domów pogrzebowych, wiele osób decydując się na usługę danego zakładu pogrzebowego, wybiera zakłady z polecenia bliskich i znajomych. Niestety taka praktyka nie zawsze jest najlepszą decyzją. Dalsza rodzina i przyjaciele mogą mieć zupełnie inne wymagania w kwestii zakładów pogrzebowych. Tym samym zakład, który spełnia oczekiwania jednej rodziny, niekoniecznie musi spełniać drugiej. W takim wypadku najlepiej samemu podjąć decyzję o wyborze zakładu pogrzebowego poprzez portal funeralny Funer, który pokazuje zestawienie najlepszych zakładów pogrzebowych na terenie Szczecina.