Sprowadzenie do kraju zwłok lub prochów zza zachodniej granicy

W proces sprowadzenia szczątków zmarłego do kraju już od samego początku zaangażowana jest administracja obu państw na najwyższym szczeblu. W wypadku kiedy konieczny jest transport zwłok z Niemiec do Polski należy wpierw powiadomić najbliższą rodzinę zmarłego. Wiadomość zwykle spada na familię jak grom z jasnego nieba. Jeśli znajdzie się pomocna dłoń w tym wypadku jest na wagę złota.

Konsulat zrobi pierwszy krok

Przekazanie złych wieści bierze na siebie Konsulat RP w kraju zdarzenia. Przedstawiciel konsulatu zwraca się do rodziny z oficjalnym wystąpieniem w sprawie. Zadaniem konsulatu jest jedynie przekazanie informacji o zdarzeniu i nie można liczyć na porady w sprawie sposobu, czy miejsca pochówku. Tym bardziej w wypadku komplikacji związanych z brakiem ubezpieczenia nie można liczyć na zdalne regulowanie należności za pośrednictwem konsulatu.

Firma, do której można się zgłosić

Sytuacja, w której przychodzi rodzinie sprowadzić szczątki najbliższej osoby przyda się rada kogoś, kto z boku potrafi bez emocji ocenić sytuację i służy profesjonalną radą. Niezbędne informacje i dane kontaktowe można znaleźć na stronie https://transport-zwlok-z-niemiec.pl/. Firma jest w stanie służyć pomocą każdemu, kto się znajdzie w podobnej niekomfortowej sytuacji.

transport zwłok z niemiec

Formalności związane z transportem zwłok lub prochów

Jeśli transport dotyczy trumny ze zwłokami zezwolenie na transport jest wydawane wyspecjalizowanej firmie pogrzebowej, która ma w ofercie taką usługę i właściwe wyposażenie do przeprowadzenia akcji. W wypadku transportu urny z prochami zaświadczenie może otrzymać osoba prywatna.

Zestaw dokumentów

Potrzebne będą:

  • Decyzja władz lokalnych (starosta lub prezydent miasta) o zapewnieniu miejsca pochówku na terenie kraju.
  • Akt zgonu wydany w języku niemieckim.
  • Zaświadczenie epidemiologiczne o niewystąpieniu choroby zakaźnej jako przyczyny zgonu.

Do wystawienia aktu zgonu będą potrzebne jeszcze dwa dokumenty. Akt urodzenia na druku wielojęzycznym i jeśli zmarły pozostawał w związku małżeńskim, akt małżeństwa.

Przedłożenie kompletu dokumentów można sprawę doprowadzić do pomyślnego końca.

One thought on “Sprowadzenie do kraju zwłok lub prochów zza zachodniej granicy

  1. Witam ja skorzystałam z tej firmy organizującej przewozy zwłok. Wszystkie miały podobne ceny, ale Pan z tej firmy był najbardziej pomocny i przekonywujący i nie żałuję – polecam!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *