Ostatnie pożegnanie – pogrzeb świecki czy religijny?

Śmierć bliskiej osoby to ogromna strata dla całej rodziny. Pomimo wielkiego żalu i przygnębienia, to właśnie na rodzinie spoczywa obowiązek zorganizowania pochówku dla zmarłego. Organizacja pogrzebu to wyjątkowo przygnębiająca procedura, dlatego warto wybrać taki zakład pogrzebowy, w którym pracują osoby rozumiejące ból po stracie członka rodziny. Dobry zakład pogrzebowy odznacza się tym, że pracownicy pomimo ogromu emocji, które towarzyszą organizacji pogrzebu, potrafią zachować pełen profesjonalizm i w delikatny sposób przeprowadzić rodzinę zmarłego przez wszystkie formalności.

Pogrzeb świecki czy religijny? Ostatnia wola zmarłego

Podczas organizacji pogrzebu kluczową kwestią staje się określenie charakteru ceremonii. Polska jest krajem, w którym przywiązanie do tradycji chrześcijańskiej jest bardzo silne, w związku z czym zdecydowana większość pochówków ma charakter religijny. Niemniej jednak w przypadku gdy osoba zmarła nie deklarowała za życia przynależności do żadnej wspólnoty religijnej lub jasno wyraziła, że nie chce być pochowana w duchu ceremonii religijnej, uszanowanie ostatniej woli zmarłego jest absolutnym obowiązkiem osoby organizującej pochówek, nawet jeśli jej poglądy są sprzeczne z tymi, którymi za życia kierowała się osoba zmarła.

rodzaj pogrzebu

Czym różni się pogrzeb religijny od świeckiego?

Usługi pogrzebowe uwzględniają różne rodzaje pochówków. Pogrzeb religijny od ceremonii świeckiej różni się w wielu aspektach. Pogrzebom religijnym przewodzi osoba duchowna, a pogrzebom świeckim – Mistrz Ceremonii Pogrzebowej. Pogrzeb świecki, w odróżnieniu od pogrzebu religijnego, nie zawiera odniesień do jakiegokolwiek wyznania, a podkreśla uniwersalne prawdy na temat życia i śmierci oraz skupia się na zasługach, których zmarły dokonał za życia. Z kolei podczas pogrzebu religijnego, duchowny skupia się na modlitwie za duszę zmarłego. Szczegółowe informacje na temat charakteru pochówków oraz wszelkich formalności związanych z jego organizacją można uzyskać na liście warszawskich zakładów pogrzebowych.

One thought on “Ostatnie pożegnanie – pogrzeb świecki czy religijny?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *