Na co zwrócić uwagę przy organizacji pogrzebu?

Organizacja pochówku to zadanie, z którym ludzie mierzą się już od wielu tysięcy lat. Śmierć towarzyszy nam każdego dnia, o czym świadczą nieubłagane statystyki. Szacuje się, że każdy z nas przynajmniej jeden raz w życiu będzie zmuszony zapoznać się z ofertą miejsca takiego jak zakład pogrzebowy. Jednak bez względu na to czy żegnamy rodzica, dziecko czy też najbliższego przyjaciela, pragniemy by jego pogrzeb (lub ceremonia cywilna) był swego rodzaju hołdem dla życia, którego był bezsprzecznie twórcą.

Zakład pogrzebowy (np. http://walczakpogrzeby.pl/) to miejsce, do którego bezpośrednio kierujemy swe kroki po otrzymaniu tzw. aktu zgonu. Dokument ten wystawiany jest przez lekarza rodzinnego (w przypadku śmierci w domu) lub lekarza prowadzącego (gdy śmierć nastąpiła w szpitalu). Pismo to upoważnia nas nie tylko do organizacji pochówku, ale również otrzymania zasiłku pogrzebowego (wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych). W większości przypadków wybór zakładu funeralnego jest przypadkowy i zależny od oferowanej ceny. W naszym dzisiejszym artykule chcielibyśmy jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów, które należy wziąć pod uwagę podczas organizowania pogrzebu.

usługi pogrzebowe

1. Odległość zakładu od miejsca potencjalnego pochówku
W większości przypadków ostateczna cena pogrzebu zależy od ilości czasu poświęconego przez pracowników zakładu. Dłuższa odległość od kościoła do cmentarza, wiąże się więc z dodatkowymi kosztami, których lepiej uniknąć.

2. Materiał, z którego trumna lub urna są wykonane
Mniej trwałe materiały są oczywiście tańsze, ale nie zawsze spełniają swoją funkcję. Wszak nikt z nas nie chce by w czasie uroczystości nastąpiło samoistne otwarcie trumny czy też rozpad urny. W tym przypadku nie warto oszczędzać.

3. Oprawa muzyczna
Czasy, gdy każdy pogrzeb uświetniała orkiestra górnicza, już dawno minęły. W dzisiejszym świecie najlepiej postawić na solistę lub niewielki zespół (np. kwartet smyczkowy). Jednak jeżeli jesteśmy przywiązani do tradycji – oczywiście skorzystajmy z licznej orkiestry.

4. Oprawa florystyczna
Kwiaty to nieodłączny element każdego pogrzebu. W żadnym przypadku nie wybierajmy sztucznych okazów. Pojawienie się z sztuczną wiązanką może zostać źle przyjęte- rada ta dotyczy zarówno organizatorów, jak i zaproszonych na ostatnie pożegnanie zmarłego.

Zorganizowanie pogrzebu to zadanie, które nie należy do najłatwiejszych. Podczas czasu dzielącego nas od śmierci do pochówku – warto zachować zimną krew i nie dać ponieść się emocjom. Chłodne podejście do tematu pozwoli nam na uniknięcie niepotrzebnych kosztów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *