Jak zorganizować transport zmarłych z zagranicy do Polski?

Powszechna globalizacja jest faktem i swoim zasięgiem obejmuje niemal wszystkich mieszkańców ziemi wraz z ich codziennymi problemami. Ze względu na łatwość przemieszczania się ludzi globalizacja weszła również w obszar śmierci, a dokładnie organizacji pochówków dla osób zmarłych za granicą. Rodzina, która rozpacza z powodu straty bliskiej osoby ma dodatkowy problem – jak i za ile sprowadzić ciało zmarłego do Polski?

Międzynarodowy transport zmarłych – niezbędna dokumentacja

Samodzielnie zorganizować transport zwłok z Anglii do Polski (ze względu na liczebność Polonii na Wyspach to najczęściej organizowane przewozy) nie jest łatwo. Najpierw należy pokonać szereg procedur administracyjnych.

Począwszy od uzyskania zgody starosty na sprowadzanie ciała, poprzez dokumentację wydawaną przez Urząd Konsularny RP w Wielkiej Brytanii, wniesienie stosownych opłat w konsulacie (obecnie 40 funtów), aż po załatwienie odpowiednich dokumentów i sprzętów do przewozu. W konsulacie należy przedstawić akt zgonu, zaświadczenie lekarskie z informacją, że zgon nie był na skutek choroby zakaźnej, zezwolenie miejscowego koronera na wywóz zwłok poza granice UK, zaświadczenie z firmy transportującej zwłoki.

To dużo formalności, więc warto wszelkie czynności powierzyć wyspecjalizowanej firmie, która ma w zakresie usług międzynarodowy przewóz zwłok.

Transport zmarłych – koszty

Wysokość kosztów zależna jest przede wszystkim od odległości, jaką należy pokonać oraz od rodzaju środka transportu. Wybór szybkiego transportu lotniczego nie zawsze jest możliwy (nie wszystkie linie zabierają trumny do luków bagażowych), a przy tym ten środek transportu nie należy do najtańszych. Wybierając specjalistyczną firmę organizującą transport zwłok z Anglii do Polski samochodami zapłacimy znacznie mniej.

Przed podpisaniem umowy warto dokładnie dopytać o cenę za 1 km i inne szczegóły, gdyż w kosztach, jakie zapłacimy firmie przewozowej nie ma na pewno rachunków od zagranicznego zakładu pogrzebowego, który przygotowywał ciało do transportu (zazwyczaj dokonuje się balsamacji, która ma na celu zachowanie ciała w dobrym stanie) lub dokonywał kremacji.

Mimo otwartości granic w ramach UE przewóz zwłok regulowany jest surowymi procedurami dotyczącymi środków transportu, sposobu przewożenia zmarłych, niezbędnej dokumentacji. Bez dopełnienia wszelkich formalności można narazić się na problemy z wydaniem ciała, a nawet otrzymać mandat karny od odpowiednich służb kontrolujących specjalne przewozy organizowane na ternie Unii Europejskiej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *