Jak zorganizować kremację zwłok?

Kremacja, czyli dokonanie spopielenia ciała osoby zmarłej, to dość powszechny rodzaj pochówku w innych krajach (choćby w Wielkiej Brytanii), który również u nas z roku na rok staje się coraz powszechniejszy. Większość firm z branży funeralnej oferuje więc takie usługi pogrzebowe, starając się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom klientów. Jak wygląda organizacja kremacji? Czy bardzo różni się od tradycyjnego pochówku w trumnie?

Krematorium godne zaufania

Pierwsza sprawa to odpowiednio wybrany zakład pogrzebowy, który pełni swe zadania profesjonalnie, służąc rodzinie zmarłego pomocą w rozmaitych kwestiach. Oczywiście organizacja kremacji wymaga wielu formalności, a jedną z pierwszych jest otrzymanie karty zgonu. Tego rodzaju dokument daje podstawę do tego, by zakład pogrzebowy Nekropolis mógł przejąć ciało i zająć się całym procesem przygotowawczym do pochówku. Ponadto karta umożliwia otrzymanie aktu zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego – tu trzeba jednak mieć na uwadze, że od momentu śmierci należy załatwić tę sprawę w przeciągu trzech dni. Są to standardowe formalności, które wymagane są także przy klasycznym pochówku. Dodatkowo zakład pogrzebowy poprosi również o dostarczenie dokumentów tożsamości (zarówno zmarłego, jak i zlecającego kremację), odpisu aktu zgonu oraz o pisemne potwierdzenie zgody na kremację zwłok. Usługi pogrzebowe często obejmują również wsparcie przy załatwianiu miejsca pochówku oraz wszystkim formalności w ZUS czy KRUS, związanych np. z otrzymaniem odpowiedniego zasiłku. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie Kremacja Warszawa Nekropolis.

Choć kremacja kojarzy się przede wszystkim z urną na prochy, to jednak trzeba mieć świadomość, że konieczna jest tu również trumna. Jest ona jednak inna od tych tradycyjnych, bo inna jest również jej rola. Nie służy ona bowiem do pochowania w grobie, ale jedynie do umieszczenia wraz z ciałem w piecu kremacyjnym. Z tego powodu są to raczej minimalistyczne, proste skrzynie, wykonane z drewna lub tektury, całkowicie pozbawione lakieru, ozdób i metalu, a także jakichkolwiek przedmiotów wkładanych do wewnątrz. Podobne warunki musi spełniać także odzież zmarłego. Zakład pogrzebowy przygotowuje ciało, jednak zamiast ubrania może zostać zastosowany całun. Najbliższy zmarłego mają oczywiście możliwość pożegnania się ze zmarłym. Dopiero potem następuje trwający mniej więcej 2 godziny proces spopielenia w piecu, po którym proch zostaje umieszczony w urnie. Rodzina otrzymuje ją wraz ze specjalnym dokumentem, czyli świadectwem kremacji.

Usługi pogrzebowe

Usługi pogrzebowe obejmują również drugi etap uroczystości, który jest już dość zbliżony do przebiegu tradycyjnego pochówku. Urna z prochami musi bowiem zostać umieszczona na cmentarzu – może być złożona zarówno w zwykłym grobie, jak i w kolumbarium. Ceremonia może mieć charakter zarówno świecki, jak i wyznaniowy. Zakład pogrzebowy czuwa nad całością, zajmując się na życzenie klientów, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, oprawą muzyczną, nagrywaniem, fotografowaniem, wieńcami, klepsydrami czy transportem. Wiele firm oferuje również zorganizowanie po ceremonii uroczystego poczęstunku dla gości.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *