Jak się zachować na pogrzebie?

jak się zachować na pogrzebie?

Każda uroczystość – w tym również uroczystość pogrzebowa – wymaga odpowiedniego zachowania. Jak należy zachowywać się w dniu pogrzebu drugiego człowieka?

Powaga

Pogrzeb to czas, w którym towarzyszą nam różne emocje. Bardzo często jest to smutek, gniew i żal. Warto jednak w tym dniu zachować się możliwie jak najpoważniej. Wyjątkowym nietaktem jest w dniu pogrzebu głośno rozmawiać, żartować lub rozbawiać. Bardzo ważne jest również to, aby oszczędzić sobie komentowanie obsługi pogrzebu, porównywanie do innej ceremonii lub krytykowanie formy pogrzebu.

Odpowiedni ubiór

Pogrzeb to moment refleksji, smutku. To czas, w którym oddajemy szacunek Zmarłemu oraz okazujemy nasze wsparcie najbliższym. Dlatego ważne jest, aby ubiór był stonowany. Nie trzeba decydować się na cały czarny strój, jednak ważne jest to, aby odzież nie była krzykliwa i pstrokata. Najbezpieczniej jest ubrać się w elegancki strój o ciemnej barwie, który nie odsłania za dużo ciała.

Kwiaty i wieńce

Największym faux paux, jaki można popełnić w trakcie pogrzebu jest wręczenie wieńca rodzina Osoby Zmarłej. Kwiaty są dla Zmarłego, pozostawia się je na grobie lub przy trumnie w kaplicy. Pracownik zakładu pogrzebowego następnie przewiezie je na cmentarz, aby oszczędzić uczestnikom pogrzebu dźwigania. Nigdy jednak nie należy wręczać wieńca lub wiązanki najbliższej rodzinie Zmarłego.

Kondolencje

Kondolencje należy złożyć po zakończeniu uroczystości pogrzebowej. Powinny być krótkie i zwięzłe. Na dłuższe rozmowy i większe okazanie wsparcia może być czas w trakcie stypy. Wiele osób prosi również o to, aby nie składać kondolencji. W takiej sytuacji należy to uszanować.

Konsolacja

Na konsolację (stypę) najczęściej zaproszona jest najbliższa rodzina. Jest to moment, w którym emocje powoli opadają. Warto pamiętać, że jednak i w trakcie tej uroczystej kolacji należy zachować powagę. Nawet jeśli sytuacja z bliskimi jest napięta, a rodzina nie jest w najlepszych relacjach, w tym dniu nie wolno poruszać kłopotliwych tematów i awantur.

Pogrzeb jest czasem smutku i refleksji. Odpowiednie zachowanie uczestników pogrzebu pozwoli na godne pożegnanie.

One thought on “Jak się zachować na pogrzebie?

  1. Organizowałam pogrzeb w miejscowości Częstochowice-Dziedzice. Uroczystość dla mnie bardzo ważna, ale dobiło mnie, kiedy znajomi na pogrzebie mojej babci zamiast zachować powagę, ciągle zerkali na zegarek i rozmawiali w trakcie ceremonii. Coś strasznego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *