Pogrzeb dziecka, a kwestie formalne

pochówek dzieci

Śmierć jest bolesnym wydarzeniem życia każdego człowieka. I chociaż jest ona czymś pewnym, nadal bardzo ciężko przygotować się na odejście ukochanej osoby.

Przyzwyczajamy się do myśli o tym, że to starsi odchodzą, nasi rodzice, opiekunowie, przyjaciele, ale nauczeni jesteśmy tego odwiecznego porządku, w którym to na drugą stronę przechodzą nasi wychowawcy, a nie podopieczni. W momencie, kiedy te odwieczne prawa się odwracają, czujemy ogromną niesprawiedliwość. Pożegnanie własnego dziecka jest bólem, które nie można opisać żadnymi słowami.

Odejść może dziecko nienarodzone, którego poronienie wiąże się z utraconymi marzeniami rodziców. Odejść może również to dziecko, które miało już swój dziecięcy pokoik, w którym na podłodze porozrzucane są zabawki. Niezależnie jednak od powodu odejścia dziecka i czasu, w którym doszło do śmierci. Każdy rodzic ma prawo godnie pożegnać swoje ukochane dziecko.

Dziecko nienarodzone

Rocznie 40 tysięcy kobiet w Polsce traci swoje dziecko. W niektórych przypadkach płeć jest już możliwa do ustalenia, w innych do poronienia doszło w tak wczesnym stadium ciąży, że lekarze nie są jeszcze w stanie określić płci.

Jeśli płeć dziecka jest znana

W sytuacji, kiedy płeć dziecka jest możliwa do określenia, zgon można zarejestrować w USC. W takim wypadku konieczna jest wyłącznie karta martwego urodzenia, którą może wystawić lekarz przyjmujący pacjentkę. Zarejestrowanie zgonu w USC daje również możliwość uzyskania zasiłku pogrzebowego, który wynosi 4000 zł.

Jeśli płeć dziecka jest nieznana

Jeżeli rodzice pragną pochować swoje dziecko, które utracili w pierwszych tygodniach ciąży, lekarz może wystawić kartę zgonu. Na jej podstawie zakład pogrzebowy może zorganizować pogrzeb dziecka. Niestety karta ta uprawnia wyłącznie do pochówku, bez możliwości uzyskania zasiłku pogrzebowego. Aby uzyskać zasiłek, rodzice lub matka muszą na własny rachunek zlecić badania genetyczne, które określą płeć dziecka. Następnie z dokumentem potwierdzającym płeć dziecka należy udać się do USC i tam dopiero zarejestrować zgon dziecka.

Gdzie pochować dziecko?

Specjalnie dla małych dzieci lub dzieci nienarodzonych stworzone są małe urny, lub trumny. Dzieci mogą spocząć w grobie rodzinnym lub w kwaterze grobów dziecięcych. Aby ułatwić ten trudny okres, jakim jest pożegnanie swojego dziecka, dom pogrzebowy Heron w Warszawie organizuje pochówek dzieci. W tym trudnym czasie pracownicy warszawskiego zakładu pogrzebowego Heron pragną być wsparciem i pomocą.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *