Organizacja pogrzebu krok po kroku

Śmierć bliskiej osoby to najbardziej bolesne doświadczenie w życiu każdego człowieka. Choć to trudne i niezwykle przykre musimy się z tym pogodzić i z należytym szacunkiem pochować zmarłego. Każdy, kto po raz pierwszy spotka się z taką sytuacją nie wie, od czego zacząć i gdzie się udać. Dodatkowo ogromny ból i szok to czynnik utrudniający załatwianie wszelkich formalności.

Karta zgonu

Po stwierdzeniu śmierci niezbędna jest karta zgonu, którą wystawia lekarz, a bez której niemożliwe byłoby dalsze postępowanie. Jeżeli osoba umiera w szpitalu, kartę wystawia lekarz prowadzący, jeżeli w domu – lekarz z pogotowia ratunkowego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do przyczyny śmierci, cała procedura może być nieco bardziej skomplikowana. Najczęściej przeprowadzana jest sekcja zwłok ustalająca przyczynę zgonu, a kartę w takiej sytuacji wystawia lekarz sądowy. Po jej uzyskaniu konieczne jest powiadomienie Urzędu Stanu Cywilnego, który wystawi akt zgonu. Dokument ten jest niezbędny, aby otrzymać zasiłek i uregulować sprawy spadkowe oraz ubezpieczeniowe.

cmentarz zimą

Wizyta w zakładzie pogrzebowym

Ważne jest, aby znaleźć profesjonalny i doświadczony zakład, który oferuje rozszerzone usługi pogrzebowe (transport zwłok, przygotowanie ciała, wydrukowanie klepsydr, itd). Ustalamy wszystkie konieczne szczegóły, czyli datę pogrzebu, ewentualnie kremacji, miejsce pochówku i formę ceremonii (świecka, bądź religijna). Wybieramy trumnę oraz wieńce. Empatia i współczucie okazane bliskim w takiej sytuacji jest niezwykle cenne, dlatego każdy pracownik domu pogrzebowego powinien zrozumieć te niezwykle bolesne chwile. Na stronach katalogpogrzebowy.com oraz uslugipogrzebowe.eu.org znajdziemy wiele cennych informacji i porad ułatwiających załatwienie formalności i zorganizowanie całej uroczystości.

Nabożeństwo żałobne

Jeżeli osoba zmarła była wierząca, zadaniem bliskich jest skontaktowanie się z księdzem i uzgodnienie godziny nabożeństwa, i pochówku. Najczęściej uroczystości żałobne odbywają się w kościele parafialnym, a pochówek na cmentarzu należącym do rodzimej parafii zmarłego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *