Jak zorganizować pogrzeb?

Śmierć to temat, jaki skrzętnie próbujemy ominąć. I choć czeka ona każdego człowieka, zazwyczaj nie jest mile widziana. Śmierć człowieka to nie koniec. Zmarły zazwyczaj na świecie pozostawia po sobie bliskich, którzy ciężko przeżywają jego utratę. Bowiem nigdy więcej go nie zobaczą ani nie porozmawiają z nim. Aczkolwiek najczęściej to właśnie na bliskich spoczywa obowiązek pochówku oraz załatwienia wszelkich formalności z nim związanych.

usługi pogrzebowe gdańsk

Jak przygotowania do pochówku wyglądają w Gdańsku?

Jeśli zgon nastąpił w domu, w pierwszej kolejności należy wezwać lekarza. To on stwierdzi zgon oraz wyda kartę zgonu. Jest to dokument niezbędny w celu podjęcia jakichkolwiek innych czynności pogrzebowych. Co ważne, pogotowie należy wzywać przede wszystkim w godzinach wieczornych i nocnych. W pozostałych przypadkach lepiej skontaktować się bezpośrednio z przychodnią zmarłego. Kartę zgonu wystawia także lekarz pogotowia ratunkowego, który przed śmierciom udzielał zmarłemu pierwszej pomocy oraz przeprowadzał reanimację.

Należy skontaktować się z zakładem pogrzebowym i powiadomić o zgonie. Może to być na przykład zakład pogrzebowy Róża z Gdańska. Pracownicy po wezwaniu przewiozą ciało do kostnicy.

Niezmiernie ważną czynnością jest zgłoszenie zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego. Należy zrobić to w okresie trzech dni. W Urzędzie na podstawie karty zgonu zostanie spisany oraz wydany akt zgonu. Jest on niezbędny do otrzymania zasiłku pogrzebowego, ale również załatwienia spraw spadkowych. Na miejscu trzeba uiścić opłatę w wysokości 22 zł w przypadku skróconego aktu zgonu lub 33 zł za odpis zupełny.

organizacja pogrzebu

Kolejnym etapem jest udanie się do jednego z zakładów pogrzebowych w Gdańsku celem ustalenia wszelkich szczegółów dotyczących pochówku. W umowie określamy precyzyjnie nie tylko datę pochówku, ale również wybór miejsca, trumny, zakres usług dodatkowych czy rodzaj obrzędu religijnego. Wszystko to jest niezmiernie ważne, gdyż ubiorem czy kosmetyką zmarłego, a także rozwieszeniem klepsydr czy zamieszczeniem nekrologu w gazecie można zająć się osobiście. Ważne, aby posiadać przy sobie kartę zgonu, akt zgonu, dowód osobisty zmarłego oraz zaświadczenie z zakładu pracy o zatrudnieniu bądź legitymację emeryta / rencisty.

Aby zminimalizować ilość formalności, można za pośrednictwem zakładu pogrzebowego wystąpić z wnioskiem o zasiłek pogrzebowy. Zasiłek ten wypłaca ZUS.

Wbrew pozorom organizacja pogrzebu nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Jednak najtrudniej poradzić sobie ze stratą ukochanej osoby.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *